artykuł nr 11

Kampania " Postaw na rodzinę" 2020

obrazek
artykuł nr 12

Spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży

Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD)

Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS)

Picie alkoholu przez kobiety w ciąży stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia matki, jak też zdrowia i rozwoju dziecka, jest jedną z wiodących przyczyn wad wrodzonych i zaburzeń rozwojowych u dzieci. Z wielu badań naukowych, jak i praktyk klinicznych wynika, że szkodliwe jest picie alkoholu w ciąży w każdych ilościach. Negatywny wpływ na dziecko ma już jednorazowa, nawet niewielka ilość wypitego alkoholu w ciąży.

9 września to Światowy Dzień Świadomości FASD.

FASD - Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych jest najbardziej rozpowszechnionym, niegenetycznym schorzeniem neurorozwojowym, dotyczącym ok. 1% wszystkich żywych urodzeń. W Polsce FASD występuje nie rzadziej niż u 20 na 1000 dzieci w wieku 7-9 lat, w tym pełnoobjawowy Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) dotyczy 4 na 1000 dzieci.

Publikacje na temat problematyki FAS/FASD dostępne są na stronie internetowej PARPA – pod adresem http://www.parpa.pl/index.php/e-publikacje/category/1-fasd-spektrum-plodowych-zaburzen-alkoholowych

Konferencja prasowa: Światowy Dzień Świadomości FASD.
Polskie rekomendacje diagnostyczne FASD

W dniu 9 września br. o godz. 10.00 w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa poświęcona problematyce FASD, zorganizowana przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która miała na celu zwiększanie świadomości ryzyka związanego z piciem alkoholu przez kobiety w ciąży oraz prezentację polskich rekomendacji diagnostycznych FASD.

Więcej informacji pod adresem http://www.parpa.pl/index.php/aktualnosci/1337-konferencja-prasowa-swiatowy-dzien-swiadomosci-fasd-polskie-rekomendacje-diagnostyczne-fasd

artykuł nr 13

Kampania społeczna "Bez chemii na drodze"

Zachęcamy do zapoznania się z kampanią społeczną "Bez chemii na drodze".

Celem kampanii jest rozpowszechnienie informacji na temat ryzyka związanego z używaniem substancji psychoaktywnych podczas jazdy. Kampania adresowana jest do kierowców, rowerzystów oraz pasażerów. Działania kampanii są również kierowane do rodziców dzieci i nastolatków, które w przyszłości uzyskają prawo jazdy.

Kampania powstała z inicjatywy Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, jest realizowana przez Fundację Poza Schematami ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie kampanii bezchemiinadrodze.pl

artykuł nr 14

Osobisty plan awaryjny dla osób doświadczających przemocy domowej w czasie epidemii koronawirusa

Jeśli doświadczasz przemocy, obawiasz się o siebie i swoich bliskich

w związku z krzywdzeniem przez członka rodziny

opracuj "Osobisty plan awaryjny"

 

Jeśli zdarzy się coś złego,

będziesz od razu wiedzieć jak zareagować i gdzie pójść

„Osobisty plan awaryjny” to poradnik zawierający praktyczne porady dla osób zagrożonych przemocą i użyteczne dane teleadresowe dla osób doświadczających przemocy domowej w epidemii koronawirusa, opracowany przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich we współpracy z ekspertkami Centrum Praw Kobiet, Fundacji Feminoteka i Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie IPZ „Niebieska Linia”.

Zachęcamy do skorzystania z poradnika.

Link do strony:Osobisty plan awaryjny - poradnik